O nás

O nás

Pražský komorní orchestr (PKO) patří mezi čtyři nejstarší komorní orchestry v Evropě. Vznikl v roce 1951 a jeho historie nebyla od té doby nikdy přerušena. Profiloval se jako orchestr tzv. mozartovského obsazení (34 hudebníků), který byl schopný hry bez dirigenta. V začátcích své existence se soustředil především na interpretaci starší české hudby, hudby klasicismu a raného romantismu. Později do svého repertoáru zařadil také skladby 20. století a posléze začal uvádět i zcela nová díla soudobých skladatelů. V současné době má PKO na svém kontě řadu premiér. 

PKO se rychle zařadil mezi nejžádanější hudební tělesa v zemi a již rok po svém vzniku hostoval na (tehdy jen o několik let starším) festivalu Pražské jaro. Za více než 60 let své existence odehrál mnoho tisíc koncertů, z toho do prosince 2014 se jich přesně 2223 konalo v zahraničí. Zájezdová historie PKO je velmi bohatá: s výjimkou Antarktidy účinkoval na všech kontinentech – celkem v 64 zemích. Vedle evropských turné (při kterých navštívil všechny státy kromě Albánie) absolvoval deset turné po Jižní Americe, šestnáct v USA a Kanadě a devět v Japonsku. 

Orchestr spolupracoval s řadou uměleckých osobností zvučných jmen. Z dirigentů to byli např. Sir Charles Mackerras, Václav Neumann, Gerd Albrecht či Trevor Pinnock. Ze sólistů můžeme jmenovat mezi jinými Emila Gilelse, Artura Benedettiho-Michelangeliho, Rudolfa Buchbindera, Henryka Szerynga, Maxima Vengerova, Jessye Norman, Barbaru Hendricks, Mischu Maiského, Beaux Arts Trio, Ivana Moravec či Alici Saru Ott.

PKO nahrál bezpočet titulů pro společnosti Supraphon, Denon, BMG, Decca, Telarc a další. V jeho rozsáhlé diskografii nechybí řada významných ocenění, jako je „Zlatá deska Supraphonu“ v roce 1987 za jeden milion prodaných gramofonových desek, „Wiener Flötenuhr“ či „Grand Prix du Disque“ od Académie Charles Cros.

Historie

Pražský komorní orchestr je nejstarší český komorní orchestr. U zrodu orchestru stála iniciativa hudebníků coby interpretačních individualit. Od léta roku 1951 uzrávala mezi hráči tehdejšího Symfonického orchestru Československého rozhlasu myšlenka sestavit menší těleso, jež by se zaměřilo na interpretaci českého klasicismu. Za vůdčí osobnosti tehdejšího PKO byli považováni: violoncellista Václav Stoupa, kontrabasista František Hertl a houslista Vladimír Hanousek. První koncert 35členného tělesa bez dirigenta se uskutečnil 14. června 1952 v rámci festivalu Pražské jaro v Rudolfinu.

Koncertní mistr PKO Leoš Čepický

Zástupce Patrik Sedlář

Pražský komorní orchestr hraje většinu koncertů bez dirigenta, a proto je role koncertního mistra nesmírně důležitá. Zastává ji houslista Leoš Čepický a jeho zástupce houslista Patrik Sedlář.

 

Minulé sezóny

Nahlédněte do historie našich nedávných sezón.

Praha 1964