15/3/22

Úterý 20:00

Dvořákova síň Rudolfina

Lukáš Vondráček klavír

Leoš Čepický koncertní mistr

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur

Joseph Haydn Symfonie č. 96 D dur „Miracle“

Ludwig van Beethoven Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll

Lukáš Vondráček

Po nedávných debutech s Pittsburghským a Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem, hr-Sinfonieorchester a Royal Scottish National Orchestra, má Lukáš Vondráček před sebou sezónu nabitou významnými událostmi. Vítěz mezinárodní klavírní soutěže Queen Elisabeth z roku 2016 v sezóně 2019/20 debutuje s London Symphony Orchestra, Utah Symphony Orchestra a North Carolina Symphony Orchestra a znovu vystoupí s Colorado Symphony Orchestra, Belgian National Orchestra, Orchestre Philharmonique Royal de Liège a mnoho dalšími.
Za poslední desetiletí cestoval Lukáš Vondráček po celém světě a pracoval s orchestry jako např. Philadelphia Symphony Orchestra a Sydney Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, Oslo Philharmonic Orchestra a Netherlands Philharmonic Orchestra. Recitály přednesl mimo jiné v Hamburku, v Bruselu, ve Vídni či v Amsterdamu a vystoupil na festivalech jako Menuhin Festival Gstaad a PianoEspoo ve Finsku.
Lukáš Vondráček poprvé na veřejnosti vystoupil ve čtyřech letech. V roce 2002, v patnácti letech, debutoval s Českým filharmonickým orchestrem a Vladimirem Ashkenazym, poté následovalo velké turné po Spojených státech amerických v roce 2003. Díky své přirozené a jisté muzikálnosti a mimořádné technice se už dlouho považuje za nadaného a vyzrálého hudebníka. Celosvětové uznání získal obdržením několika mezinárodních ocenění, mezi nimi: první místo na Hilton Head the Hilton

Leoš Čepický

Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Z mnoha mezinárodních soutěží připomeňme alespoň úspěchy v Záhřebu nebo italské Gorizii. Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí. V roce 2000 uvedl k 250. výročí úmrtí J. S. Bacha kompletní provedení Sonát a Partit pro sólové housle na festivalu Smetanova Litomyšl, o dva roky později vznikla nahrávka pro Multisonic. Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. Již během svých studií se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. V letech 2008– 2009 provedlo Wihanovo kvarteto všech 16 kvartet Ludwiga van Beethovena. Leoš Čepický hraje na housle z dílny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesu 1741.

Mozartova Praha 1955 – kolorizováno