Ludmila Pavlová
Program:
- Georg Friedrich Händel Concerto grosso op. 6 č. 8
- Johann Sebastian Bach Braniborský koncert č. 3 G dur
- Bohuslav Martinů Serenáda č. 2 pro dvoje housle a violu
- Arcangelo Corelli Concerto grosso op. 6 č. 8 „Vánoční“
- Johann Sebastian Bach Koncert pro housle a moll
- Ludmila Pavlová, housle, koncertní mistryně
Stopadesátiletá éra baroka nám zanechala nepřeberné množství pozoruhodné hudby. Skladby niterně komorní i v dobrém slova bombastické. Autory, které zná snad každý člověk, i když mu vážná hudba nepřirostla k srdci. Jedním z nich je velikán velikánů Johann Sebastian Bach, kterému zdatně sekunduje Georg Friedrich Händel. Třetí z barokních autorů dnešního koncertu již takové popularity nedosáhl, přesto je pro vývoj hudby a konkrétně koncertu, resp. jeho předchůdce concerta grossa, nesmírně důležitý. Vliv barokní hudby byl tak silný, že našel následovníky i ve 20. století. Inspiroval se jím i Bohuslav Martinů.
Ludmila Pavlová
Ludmila Pavlová je česká houslistka, která vystupuje jak sólově, tak v komorních složeních, na domácí půdě i v zahraničí. Jejím mottem je láska a vášeň ve spojení s hudbou.
Ludmila je trojnásobnou vítězkou soutěže s mezinárodní účastí J. Muziky v Nové Pace. Ve svých 13 letech debutovala v pražském Rudolfinu s Josefem Sukem v rámci cyklu koncertů „Josef Suk uvádí mladé talenty“ a rok poté provedla Koncert pro housle a orchestr e-moll F. Mendelsohna-Bartholdy ve Spojených arabských emirátech. V r. 2014 byla na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích oceněna coby vítězka ročníku mistrovským nástrojem Petra Rácze a vystupovala na turné s Václavem Hudečkem. Jakožto stipendistka Dvořákovy společnosti v Londýně uskutečnila roku 2018 na mistrovských kurzech v Dartingtonu svůj debut ve Velké Británii s jednou z nejtěžších skladeb pro sólové housle – Poslední růží léta H. W. Ernsta. V roce 2018 se Ludmila stala absolutní vítězkou Mezinárodní houslové soutěže k poctě mistra Váši Příhody „Nové evropské talenty“ a laureátkou soutěže Bohuslava Martinů s cennou za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů a cenou Nadace Jaroslava a Zorky Zichových. V červnu 2019 vyhrála zlatou medaili s vysokým vyznamenáním na 4th Manhattan International Music Competition.
Mladá houslistka se představila na mnoha významných festivalech jako je Pražské jaro, Třeboňská Nocturna, Mezinárodní hudební festival Antonína Dvořáka, Haroldův Rakovník, Pražské klarinetové dny, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Lincolnshire International Chamber Music Festival , Bruno Walter Musiktage atd. a procestovala velkou část světa počínaje Londýnem až po Japonsko. Sólově spolupracovala s řadou orchestrů a v komorních tělesech s významnými světovými interprety. Jejím nejdéle působícím tělesem je Mucha trio (Anna Paulová – klarinet, Johanna Haniková – klavír), se kterým letos slaví desáté narozeniny.
Ludmila se dlouhodobě zabývá problematikou uvolněnosti při hře na nástroj. Roku 2021 vyhrála v rámci svého doktorátu na Akademii múzických umění v Praze soutěž Grant Excellent, v rámci níž vedla roční výzkum na téma Relaxační techniky pro houslisty z psychologického, fyziologického a pedagogického hlediska a jejich následné využití v hudbě 20. a 21. století. Od roku 2023 vyučuje na Akademii múzických umění v Praze předmět Autenticita a pružnost v hudebním projevu.
Ludmila hraje na historický nástroj, který dostala darem od vídeňského sponzora a nedávno s ním debutovala ve slavném Musikvereinu.