Jan Simon
Program:
- Wolfgang Amadeus Mozart Adagio a fuga c moll, K. 546
- Felix Mendelssohn-Bartholdy Smyčcová symfonie č. 8 D dur
- Wolfgang Amadeus Mozart Koncert B dur pro klavír a orchestr, K. 595
- Sólista: Jan Simon, klavír
- Koncertní mistr: Leoš Čepický
Jan Simon
Jan Simon (1966) studoval hru na klavír u Ivana Moravce, Valentiny Kameníkové, Homera Francesche a Jamese Tocco . V letech 1993 – 98 pedagogicky působil na Musikhochschule Lübeck.
Během svých studií se úspěšně zúčastnil řady klavírních soutěží. Získal laureátské tituly v soutěžích Pražského jara, Chopinově soutěži na Mallorce, Williama Kappela v USA. Své působení na mezinárodních soutěžních pódiích završil ziskem bronzové medaile v soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 1991
Jan Simon vystoupil s orchestry jako např. BBC Symphony Orchestra London, Israel Philharmonic Orchestra, Česká filharmonie, Baltimore Symphony, Malmö Symphony,Orchester der Beethovenhalle Bonn, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, KBS Symphony Orchestra, Prague Philharmonia a dalšími. Spolupracoval s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Marcem Soustrotem, Vladimírem Válkem, Vasilijem Sinaiskim, Tadeuszem Strugalou, Serge Baudem, Jakubem Hrůšou, Ondrejem Lenárdem, Davidem Robertsonem, Liborem Peškem, Gaetanem Delogu, Tomášem Netopilem a dalšími. Od roku 1994 je statutárním sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Jan Simon koncertoval ve většině evropských zemí, Egyptě, Japonsku, Čině, Taiwanu, Mexiku, Kanadě, USA, Austrálie. V uplynulých sezónách se Jan Simon představil v Athénách, Frankfurtu, Mnichově, Zaragoze, Madridu, Jerusalémě, Bělehradě, Zagrebu, Seoulu, Bilbaou, Bukurešti. V dubnu 2010 vystoupil v Carnegie Hall v New Yorku, kde v Auditoriu Stern/Perelman provedl 3. klavírní koncert Ludwiga van Beethovena.
Jan Simon nahrál 20 alb pro gramofonové firmy Supraphon, BMG Ariola, Radioservis,a Clarton. Vedle kompletní nahrávky klavírních koncertů Ludwiga van Beethovena a Fryderika Chopina s Pražskou komorní filharmonií a Jiřím Bělohlávkem natočil i světovou premiéru klavírních koncertů V. J. Tomáška se SOČR a Vladimírem Válkem. V roce 1996 získal za další premiérovou nahrávku Schulhoffových klavírních Cannes Classical Award 95 na veletrhu gramofonového průmyslu MIDEM ve Francii.
Leoš Čepický
Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Z mnoha mezinárodních soutěží připomeňme alespoň úspěchy v Záhřebu nebo italské Gorizii. Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí. V roce 2000 uvedl k 250. výročí úmrtí J. S. Bacha kompletní provedení Sonát a Partit pro sólové housle na festivalu Smetanova Litomyšl, o dva roky později vznikla nahrávka pro Multisonic. Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. Již během svých studií se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. V letech 2008– 2009 provedlo Wihanovo kvarteto všech 16 kvartet Ludwiga van Beethovena. Leoš Čepický hraje na housle z dílny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesù 1741.