Jan Mráček

17.10.2017 od 19:30 Dvořákova síň Rudolfina

Jan Mráček


Program:

  • Felix Mendelssohn-Bartholdy Hebridy, předehra
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy Koncert pro housle a orchestr e moll
  • Ludwig van Beethoven Symfonie č. 3 Es dur

  • Sólista: Jan Mráček, housle
  • Dirigent: Vojtěch Spurný

Jan Mráček

Na housle začal Jan Mráček hrát v pěti letech.

V roce 2003 stal laureátem soutěže Prague Junior Note a o rok později se představil v Rudolfinu s mistrem Josefem Sukem v cyklu “Josef Suk uvádí mladé talenty“. Také se zúčastnil Letních houslových kurzů Václava Hudečka. V roce 2005 vyhrál 1.cenu na mezinárodní Kocianově houslové soutěži ve III. kategorii a získal 2. cenu na LHK Václava Hudečka. Rok 2006 započal provedením 1. věty houslového koncertu J. Sibelia d-moll s Pražskou Komorní Filharmonií ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V témže roce získal 1.cenu ve IV.kategorii na mezinárodní KHS v Ústí nad Orlicí a rok 2006 pak završil výhrou hlavní ceny na kurzech Václava Hudečka – obdržel mistrovský nástroj z dílny Karla Vávry, a stal se absolutním vítězem národního kola Concertino Praga. Pro Český rozhlas natočil profilový pořad, v červnu roku 2007 absolvoval řadu koncertů na Jihočeském festivalu v rámci vítězství Concertina Praga. V létě se zúčastnil houslových kurzů u prof. S. B. Shipps (USA) a stal se spoluvítězem Akademie Václava Hudečka. Absolvoval světovou Spohrovu houslovou soutěž v německém Weimaru a v listopadu roku 2008 se stal vítězem celostátní soutěže konzervatoří. V květnu roku 2009 zvítězil na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec a v létě téhož roku se zúčastnil kurzů Musica Mundi v Belgii, kde byl žákem např. Gavriela Lipkinda, Leonida Kerbela, Levona Chilingiriana, Waltera Boeykense a jako sólista hrál pod taktovkou Maxima Vengerova. Na podzim téhož roku se zúčastnil houslového masterclassu u Idy Haendel. K jeho největším úspěchům patří titul nejmladšího laureáta Soutěže mezinárodního festivalu Pražské jaro v roce 2010, vítězství na mezinárodní houslové soutěži Stefanie Hohl Violinwettbewerb ve Vídni, ale jeho největším a nejcennějším dosavadním úspěchem na soutěžním poli je 1. cena na světové houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni (září 2014), kde jako jednu z cen obdržel sólový koncert s Vídeňskými filharmoniky a natočení CD pro Naxos. V roce 2011 se stal v historii nejmladším sólistou symfonického orchestru Českého rozhlasu.Jako sólista spolupracuje s různými orchestry, např. Kuopio Symphony Orchestra, Lappeenranta City Orchestra, ČNSO, FOK, PKO, Janáčkova filharmonie – Ostrava, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů – Zlín, Plzeňská filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, ČKO, Virtuosi Pragenses, Nové Pražské Kolegium, Collegium Rozhlasových Symfoniků , Filharmonia Kaliska, orchestr rumunského rozhlasu v Bukurešti…. Hrál pod taktovkou dirigentů Gianandrea Noseda a Xian Zhanga. Pravidelně účinkuje na Předvánočním turné s Václavem Hudečkem a od roku 2012 působí jako jeho asistent na Akademii Václava Hudečka.

Od ledna 2008 je členem Lobkowicz Tria. S tímto klavírním triem v roce 2014 získal 3.cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka a v září téhož roku 1.cenu a cenu publika na mezinárodní hudební soutěži Johannesa Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Svá hudební studia započal na Hudební škole hl.města Prahy jako žák Magdalény Mickové. Poté ve studiu pokračoval u Jiřího Fišera a pod jeho vedením absolvoval v roce 2013 Pražskou konzervatoř, kterou v roce 2013 absolvoval koncertem s orchestrem ve Dvořákově síni Rudolfina. V současné době studuje na prestižní hudební univerzitě ve Vídni, Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, pod vedením uznávaného sólisty a dlouholetého koncertního mistra Wiener Symphoniker Jana Pospíchala.

V březnu 2015 měl příležitost zahrát si v České filharmonii jako hostující koncertní mistr a později ve stejné funkci absolvoval zájezd s orchestrem EUYO 2015, v listopadu téhož roku vystoupil jako sólista na turné s orchestrem Mloda polska fikharmonia. Na sklonku roku 2015 nahrál CD s kompletním dílem A.Dvořáka pro ONYX s CNSO a Lukášem Klánským.

Vojtěch Spurný

Vojtěch Spurný (*1964), přední český dirigent, klavírista, cembalista a pedagog, studoval nejprve hru na klavír a flétnu na Pražské konzervatoři, později operní režii, dirigování a cembalo na Akademii múzických umění v Praze. Interpretaci staré hudby a hru na cembalo dále studoval na Hoogeschool voor de Kunsten v holandském Utrechtu, kde svá studia uzavřel diplomem „Uitvoerend musicus“. Své vzdělání si dále rozšířil mistrovskými kurzy u J. Sonnleitnera, H. Rillinga a K. Gilberta aj.

Během své operní dirigentské praxe spolupracoval s barokním divadlem Drottningholm Palace, Divadlem J. K. Tyla v Plzni, Göteborg Opera, Oslo Opera House, Staatstheater Hannover, Komorní operou Praha, Národním divadlem a Státní operou Praha.

V letech 1999 – 2004 byl ve Státní opeře Praha stálým dirigentem a v sezoně 2002 – 2003 zde zastával funkci uměleckého šéfa Opery.

Jako dirigent během své koncertní činnosti spolupracoval s orchestry Česká komorní filharmonie, Ensemble 18+, Filharmonie Hradec Králové, Jihočeská komorní filharmonie, Komorní orchestr pražských symfoniků, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Chursaechsische Kammerphilharmonie, Pražský komorní orchestr, Severočeská filharmonie Teplice, Haas ensemble, Komorní filharmonie Pardubice, Sukův komorní orchestr, Brněnští komorní sólisté, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a s významnými špičkovými interprety jako je S. Brill, P. Bernold, V. Hudeček, M. Hundeling, S. Kam, Š. Margita, M. Maisky, D. Pecková ad.

Byl hostem významných mezinárodních hudebních festivalů jako je MHF Český Krumlov, MHF Janáčkův máj, Festival Janáček a Luhačovice, MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl, Zámecké barokní léto Valtice, Smetanovské dny, MHF Harmonia Moraviae, Wiener Festwochen, Carinthischer Sommer atd.

Vojtěch Spurný se intenzivně věnuje koncertní činnosti nejen jako dirigent, ale též jako hráč na historické klávesové nástroje včetně čtvrttónového klavíru. Pro Český rozhlas natočil obsáhlý výběr z děl pro cembalo, klavichord a kladívkový klavír. Jeho nahrávka „Mistři českého baroka a klasicismu“ pro BMG Czech Republic byla nominována na cenu časopisu Harmonie za rok 2003 a jeho nahrávky českých klasicistních symfonií pro firmu Alto Records získaly uznání odborné kritiky. Jako dirigent se podílel na natáčení DVD s operou buffou “Dov´ è amore, è gelosia“ G. Scarlattiho v českokrumlovském barokním divadle, které získalo prestižní mezinárodní ocenění “Preis der deutschen Schallplattenkritik” a Cenu DVD roku 2013.

Vojtěch Spurný se vedle své umělecké činnosti věnuje editorské práci – pro Český rozhlas editoval kritické vydání děl V. J. Tomáška, F. X. Duška a připravil kritické vydání České mše vánoční J. J. Ryby.

V současné době je šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a stálým hostujícím dirigentem Jihočeské komorní filharmonie.

Vojtěch Spurný se věnuje rovněž pedagogické práci – je odborným asistentem na cembalovém oddělení Akademie múzických umění v Praze, působí též na Pražské konzervatoři.