Josef Špaček
Program:
- Antonín Dvořák Romance pro housle a orchestr
- Jan Václav Hugo Voříšek Symfonie D dur
- Antonín Dvořák Koncert pro housle a orchestr a moll
- Josef Špaček, housle, Česko
- Leoš Čepický, koncertní mistr
Vážení diváci, přátelé orchestru PKO,
chci se omluvit za to, že jsme museli některé koncerty z druhé část sezóny 2022/23 zrušit.
K této neradostné situaci nás bohužel donutilo několik skutečností.
- Sliby politiků, které se bohužel s příchodem nové garnitury po volbách nenaplnily.
- Výrazné zdražení prostor, kde jsme koncerty provozovali, především prostor na Žofíně.
- Úbytek diváku po Covidu.
Možnosti za zrušené koncerty nabízíme následují
– Můžete si vyměnit vstupenku za jiný koncert, který budeme hrát do konce sezóny 2022/23.
– Jsou to 24.1.2023 Srdjan Vukasinovič; 7.3.2023 Lubomír Brabec; 21.3.2023 Jiří Bárta; 13.6.2023 Eva Gevorgyan
– Vrátíme Vám vstupné nejpozději do konce června 2023,
Ještě jednou se Vám omlouvám za způsobené potíže. Pokusíme se Vám v následující sezóně vše vynahradit.
S pozdravem a úctou,
Vladimír Darjanin
Josef Špaček
Josef Špaček je houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa a řadí se mezi nejvýraznější talenty své generace. Jeho hra vyniká technickou jistotou, virtuozitou, osobitým výrazem a širokým rozsahem barevnosti zvuku. Uznáván je i pro své sebevědomé a soustředěné vystupování.
Mezi jeho největší úspěchy patří mimo jiné vítězství v soutěži Michaela Hilla na Novém Zélandu (2009) nebo účast ve finále soutěže královny Alžběty, kam se probojoval jako první český houslista (2012).
Josef Špaček spolupracoval s mnoha špičkovými dirigenty, mj. s Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Semjonem Byčkovem, Jamesem Conlonem, Valerijem Gergievem, Manfredem Honeckem, Tomášem Netopilem, Michaelem Sanderlingem, Thomasem Søndergårdem nebo Corneliem Meisterem. Portfolio orchestrů, se kterými vystupoval, čítá všechny nejvýznamnější orchestry světa.
Studoval na Pražské konzervatoři u profesora Jaroslava Foltýna, poté na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii, USA pod vedením Idy Kavafian a Jaimeho Lareda. Svá houslová studia završil na newyorské Juilliard School u věhlasného Itzhaka Perlmana.
Ve svých 24 letech se stal nejmladším koncertním mistrem České filharmonie v historii a na této pozici setrval devět sezón až do roku 2020.
Josef Špaček hraje na housle “LeBrun; Bouthillard” Guarneri del Gesù cca. 1732 zapůjčené od společnosti Ingles & Hayday.
Leoš Čepický
Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Z mnoha mezinárodních soutěží připomeňme alespoň úspěchy v Záhřebu nebo italské Gorizii. Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí. V roce 2000 uvedl k 250. výročí úmrtí J. S. Bacha kompletní provedení Sonát a Partit pro sólové housle na festivalu Smetanova Litomyšl, o dva roky později vznikla nahrávka pro Multisonic. Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. Již během svých studií se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. V letech 2008– 2009 provedlo Wihanovo kvarteto všech 16 kvartet Ludwiga van Beethovena. Leoš Čepický hraje na housle z dílny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesù 1741.