Kristina Fialová

24.1.2018 od 19:30 koncertní síň Šimona a Judy

Kristina Fialová


Program:

  • František Xaver Richter Sinfonia da camera
  • Georg Philipp Telemann Koncert G dur pro violu a smyčcový orchestr
  • Paul Hindemith Smuteční hudba pro violu a smyčce
  • Edvard Hagerup Grieg Z časů Holbergových, suita

  • Sólistka: Kristina Fialová, viola
  • Leoš Čepický, koncertní mistr

Kristina Fialová

Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění. Po získání titulu absolutního vítěze na mezinárodní soutěži Michala Spisaka v polských Katovicích v roce 2013 se mladé violistce otevřely cesty na přední evropská pódia. Kromě pozvání na prestižní dánský Tivoli festival debutovala ve slavné Tonhalle Zürich a na MHF Pražské Jaro 2015 vystoupila se samostatným recitálem.

Pravidelně vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry, koncertovala ve většině států Evropy, v Rusku, Africe, Asii a v Jižní i Severní Americe. Z jejích festivalových vystoupení jmenujme Svátky hudby v Praze, Pražské premiéry, Copenhagen Summer Festival, Janáčkův Máj, Jihočeský komorní festival, Mahlerova Jihlava, Kulturtage Dresden, renomovaný Festival Internacional de Santander ve Španělsku, norský Bergen International Festival v Norsku či moskevský Vesna v Rossii. Je laureátkou řady mezinárodních soutěží – Talents for Europe, Soutěž konzervatoří, ACT London, Beethovenův Hradec, Forbest Competition, Alexander and Buono International String Competition, Val Tidone Competition, Danish soloist competition, Johannes Brahms competition ad.

Základy k úspěšně se rozvíjející umělecké dráze stavěla Kristina Fialová za studií na brněnské konzervatoři, na Hochschüle für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech, Royal Danish Academy of Music v Kodani a Akademii múzických umění v Praze. Své umění dále zdokonalovala pod vedením špičkových sólistů a pedagogů na mistrovských kurzech po celém světě.

Leoš Čepický

Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Z mnoha mezinárodních soutěží připomeňme alespoň úspěchy v Záhřebu nebo italské Gorizii. Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí. V roce 2000 uvedl k 250. výročí úmrtí J. S. Bacha kompletní provedení Sonát a Partit pro sólové housle na festivalu Smetanova Litomyšl, o dva roky později vznikla nahrávka pro Multisonic. Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. Již během svých studií se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. V letech 2008– 2009 provedlo Wihanovo kvarteto všech 16 kvartet Ludwiga van Beethovena. Leoš Čepický hraje na housle z dílny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesù 1741.