III 20/6/2017
19:30
Obrázek
Rudolfinum - Dvořákova síň

Třetí KONCERT ABONENTNÍ ŘADY B
Sezóny 2016/2017


Program:

Jan Václav Stamitz: Sinfonia in D č. 2 op. 5

Jan Václav Stamitz: Koncert pro klarinet a orchestr B dur

Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 8 F dur


  • Ludmila Peterková, klarinet

  • Marek Šedivý, dirigent
  •  

Ludmila Peterková

Působí jako sólistka, profesorka Pražské konzervatoře i moderátorka. Je laureátkou soutěže Pražského jara 1991, držitelkou cen Talent roku, Harmonie za nejlepší nahrávku roku 2001 a dalších. 

V poslední době vystupovala jako sólistka s Čajkovského orchestrem v Moskvě, kde uvedla Kukalovo Clarinettino pod taktovkou známého dirigenta Vladimira Fedoseyeva. Také jste ji mohli vidět v televizních přenosech na předávání cen Trebbia 2014 nebo na open air koncertě České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem. 

Pro firmu Supraphon, se kterou spolupracuje již od roku 1993, natočila 10 titulů, nejprodávanějším se stal Playful Clarinet. Poslední CD natočila s Bennewitzovým kvartetem, na kterém jsou skladby Mozarta, Rejchy a Kukala. Také je na trhu nový titul Smetanova tria, které Ludmilu Peterkovou přizvalo k nahrávání Brahmsova Tria. 

Na Pražské konzervatoři učí již od svých 27 let, jejíma rukama prošli hráči v Itálii, Francii, Polsku, Koreji, Japonsku nebo Egyptě. V západočeských Domažlicích také pořádá své vlastní letní kurzy klarinetu a komorní hry. 

Jako moderátorka provázela televizní záznamy koncertů hudebního festivalu Dvořákova Praha, v minulosti to také byly pořady Terra Musica a ExpoHlednice. Zahrála si i malou roličku v televizním seriálu Hop nebo trop.

 

Marek Šedivý

Dirigent Marek Šedivý (nar. 1987 v Praze) debutoval v roce 2009 na Chopinově festivalu v Mariánských lázních ještě v době studií na Pražské konzervatoři. Jako posluchač ve třídách Hynka Farkače, Miriam Němcové a Miroslava Košlera absolvoval v roce 2010 vystoupením v Rudolfinu, kde dirigoval Dvořákovu Symfonii č. 9 „Z Nového světa“ u příležitosti 200. výročí založení Pražské konzervatoře. Během studií se rovněž účastnil mistrovských kurzů např. u Kennetha Kieslera (University of Michigan) či Vladimira Ponkina (Moskevská konzervatoř). V současné době studuje magisterský program v oboru dirigování na Akademii múzických umění v Praze.  

Marek Šedivý spolupracuje s orchestry: PKF – Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy – FOK a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Dále vystoupil např. s Jihočeskou filharmonií České Budějovice (festival Mladá Praha 2011), Severočeskou filharmonií Teplice, Komorní filharmonií Pardubice nebo také s Komorním orchestrem Czech Virtuosi. S těmito orchestry se účastnil domácích i zahraničních festivalů. S orchestrem FOK vystoupil během krátké doby hned několikrát, zmiňme koncert z děl Josefa Suka, který se konal v rámci oslav Roku české hudby ve Smetanově síni Obecního domu (2014), dále koncert Mladé talenty Josefu Sukovi ve Dvořákově síni Rudolfina (2014) a zejména pak Novoroční koncert FOK (1. 1. 2015) v Obecním domě, kde provedl obě řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka. S orchestrem PKF – Prague Philharmonia spolupracuje Marek Šedivý již několik let. Mezi významnější projekty patří např. provedení Prokofjevovy scénické hudby Péťa a vlk na festivalu Dvořákova Praha (2012) nebo nastudování baletu Orpheus Igora Stravinského na festivalu Internationale Gluck Opern Festspiele 2014 spolu s baletním souborem Dortmund Ballet (v choreografii Xin Peng Wanga a dramaturgii Christiana Baiera). Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu vystoupil Marek Šedivý poprvé v prosinci 2014 na předvánočním koncertu v Dvořákově síni Rudolfina a poté na „Debutu Pražského jara“ (2015), kde uvedl Rapsodické variace Klementa Slavického, Koncert pro hoboj a orchestr Martina Hyblera (sólistou byl vítěz soutěže Pražského jara Johannes Grosso) a 4. symfonii P. I. Čajkovského. 

V lednu 2015 natočil pro firmu Sony dva klavírní koncerty (č. 1, 4) Ludwiga van Beethovena s čínskou klavíristkou Fang Yuan a BBC Symphony Orchestra. 

Marek Šedivý věnuje velkou pozornost i operní a baletní hudbě a již několik let sbírá zkušenosti v Čechách i v zahraničí. V roce 2012 se účastnil operních kurzů pod vedením Norberta Baxy v Severočeském divadle v Ústí nad Labem, kde spolupracoval na provedení opery Komedianti R. Leoncavalla. Další zkušenost s divadelní produkcí přišla následující rok, kdy byl na doporučení Jiřího Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company Toronto. V červenci téhož roku měl možnost dirigovat představení Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v rámci Evropské hudební akademie v Teplicích. V současné době nastudovává operu P. Mascagniho Sedlák kavalír a baletní inscenaci Faurého Requiem ve Slezském divadle v Opavě. Dále je 2. dirigentem baletního představení Spartakus A. Chačaturjana v Divadle J. K. Tyla v Plzni a opery Macbeth G. Verdiho, kterou uvádí Státní opera Praha.

Marek Šedivý je rovněž klavíristou a vyhledávaným komorním hráčem. Hru na klavír studoval u Martina Ballýho a absolvoval řadu mistrovských kurzů doma i v zahraničí (u I. Klánského, J. Hlinky, J. M. Huizinga či M. Raekallia). Pravidelně vystupuje s houslistou Jakubem Fišerem. V roce 2012 vydali společné CD s houslovými sonátami C. Francka, C. Debussyho a F. Poulenca. Rovněž nahrávají pro Český rozhlas. Mezi další komorní partnery patří např. houslista a violoncellista Josef a Petr Špačkovi, se kterými v roce 2007 nahrával pro japonskou stanici NHK a následně absolvoval koncertní turné po Japonsku.