III 26/4/2017
19:30
Obrázek
koncertní síň Šimona a Judy

TŘETÍ KONCERT ABONENTNÍ ŘADY a
Sezóny 2016/2017


Program:

 • Jean Sibelius: Romance C dur pro smyčcový orchestr

  Astor Piazzolla: Milonga del angel

  Astor Piazzolla: Oblivión

  Astor Piazzolla: Romance

  Benjamin Britten: Variace na téma Franka Bridge 

 •  


 • Ladislav Horák, akordeon a bandoneon

 • Roman Patočka, koncertní mistr

Ladislav Horák

je absolventem Pražské konzervatoře a Západočeské university v Plzni u prof. Jaroslava Vlacha.

Během studií se stal vítězem národní soutěže v Hořovicích (1990) a laureátem mezinárodních soutěží v Andoře, Itálii a Španělsku (1987-1990). Koncertuje jako sólista, komorní hráč a za doprovodu orchestrů (Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr, Sukův komorní orchestr, Westmont Philharmonia Accordion Orchestra, Fisorchestra Marchigiana). Pravidelně vystupuje na prestižních festivalech v Severní Americe, Asii i po celé Evropě.

Je propagátorem a prvním interpretem skladeb soudobých českých a zahraničních autorů, které pravidelně nahrává pro česká i mezinárodní média (Český rozhlas, Klassikradio-D, Classical WQED-USA) a vydává ve svém nakladatelství Edition Rondo Prague. Natočil a podílel se na desítce kompaktních disků. Ladislav Horák reprezentuje českou akordeonovou školu v mezinárodních organizacích (La Confédération Mondiale de l'Accordéon, Europeane Accordion Federation), či jako předseda porot mezinárodních soutěží (Castelfidardo-I, Innsbruck-A, Pula-HR). Jako jediný akordeonista ze střední Evropy je zván do porot prestižních německých soutěží Deutscher-Akkordeon-Musikpreis (DAM) a Deutsche-Orchesterwettbewerb (DOW). V Praze je uměleckým ředitelem soutěžních festivalů Evropský festival akordeonových orchestrů a Mezinárodní akordeonové dny. Od devadesátých let je pedagogicky činný na Pražské konzervatoři, kde od roku 2005 zastává pozici zástupce ředitele. Byl pozván a vedl mistrovské kurzy v Andoře, italském Castelfidardu, Conservatório Funchal (Madeira), Hudební akademii v Lodzi (PL) a Budapešti (HU), Královské akademii v Aarhus (DK) a Stockholmu, Steinhardt University v New Yorku.

Ladislav Horák je jedním z prvních interpretů hudby Astora Piazzolly v České republice.

Roman Patočka

Roman Patočka (1981) patří mezi výjimečné osobnosti mladé generace sólistů.

Po absolvování Pražské konzervatoře (Dagmar Zárubová) a Akademie múzických umění (Ivan Štraus) prohluboval své znalosti na hudebních institucích v zahraničí - v Utrechtu (KeikoWataya), v Lübecku (Shmuel Ashkenasi).

Během studií se účastnil mistrovských kurzů s předními interprety současnosti: (Ida Haendel, Ruggiero Ricci, Gidon Kremer , Shlomo Mintz, Hagai Shaham, Vadim Gluzman, Daniel Barenboim, Menahem Pressler, Miriam Fried, , Georgy Pauk,).

V roce 2009 získal koncertní diplom u Stefana Picarda (Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin).

Druhou cenu a čtyři zvláštní ocenění získal na soutěži Pražského jara (2003).

Stal se laureátem významných mezinárodních soutěží: Leopolda Mozarta v Augsburgu, Pablo de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži a Maxe Rostala v Berlíně.

Roman Patočka vystupuje s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí (Hamburger Symphoniker, Münchner Rundfunkorchester, Konzerthouse Orchester Berlin, TirolerSymphonieOrchester Innsbruck, La Orquesta Sinfónica de Navarra, Zagreb PhilharmonicOrchestra, Filharmonie Nagoya, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražská komorní filharmonie). Spolupracoval s Jiřím Bělohlávkem, Zdeňkem Mácalem, Vladimírem Válkem, Jakubem Hrůšou, Douglasem Bostockem, YokoMatsuo a dalšími.

Pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase nastudoval Janáčkovo Putování dušičky s Filharmonií Brno a spolupracoval s Komorním orchestrem Berg na světové premiéře České rapsodie pro housle a orchestr Bohuslava Martinů.

Českou republiku reprezentoval na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi.

V roce 2015 debutoval v houslovém koncertu Jana Hanuše s Českou Filharmonií-

V sezóně 2007/2008 byl koncertním mistrem Deutches Symphonie Orchester Berlin.

Jako komorní hráč spolupracuje Roman Patočka se špičkovými českými i zahraničními interprety: Jiřím Bártou, Radkem Baborákem, Igorem Ardaševem, Martinem Kasíkem, Adamem Skoumalem, José Gallardem ,Roberto Giordanem, Chloë Hanslip a Daishinem Kashimoto.

Roman Patočka je členem proslulého Talichova kvarteta a klavírního souboru Eben trio.

Od roku 2012 je Talichovo kvarteto residenčním ansámblem Royal Northern College of Music.

Zúčastnil se mnoha českých i zahraničních festivalů (Les Heures Romantiques au Pays de Monthodon ve Francii, Les Journées Romantiques du Vaisseau Fantôme v Paříži, Lange Nacht der Musik ve Vídni, Shafran Festival SchlossWaldenburg, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Pražské jaro, Chopinův festival v Mariánských Lázních).

Vystoupil na významných světověných pódiích v amsterodamské Concertgebouw, v sále Petrohradské filharmonie, londýnské St John's Smith Square, berlínském Konzerthaus a mnichovské Gasteig.

Nahrál několik snímků pro Český rozhlas, BBC Radio 3, ORF, Radio 4 Netherlands, France Classique, Rumunský rozhlas a japonskou televizi NHK. Své debutové CD (2006) natočil s francouzským klavíristou Frédéricem Lagardem se skladbami  L. v. Beethovena, B. Bartóka, J. Suka a A. Dvořáka.

V roce 2011 natočil Patočka spolu s Pražským komorním orchestrem bez dirigenta CD s houslovými koncerty Františka Bendy.